| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $395M | — | $186M | — | 111.7% |
| Op. Income | $131M | — | -$63M | — | 306.3% |
| Gross Margin | 61.2% | — | -12.4% | — | 73.6pp |
| Net Margin | 20.9% | — | -30.0% | — | 50.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.74 | — | $-0.50 | — | 248.0% |
| Free Cash Flow | -$142M | — | -$253M | — | 43.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $395M |
| Cost of Revenue | $153M |
| GROSS PROFIT | $241M |
| R&D Expenses | $30M |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $90M |
| SG&A Expenses | $98M |
| Other Expenses | -$17M |
| Operating Expenses | $111M |
| Cost & Expenses | $264M |
| OPERATING INCOME | $131M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $59.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $131M |
| Income Tax Expense | $48M |
| Net Income from Continuing Ops | $83M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $83M |
| Net Income Deductions | -$1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $84M |
| D&A | $63M |
| EBIT | $133M |
| EBITDA | $196M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $395M |
| Cost of Revenue | $153M |
| GROSS PROFIT | $241M |
| R&D Expenses | $30M |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $90M |
| SG&A Expenses | $98M |
| Other Expenses | -$17M |
| Operating Expenses | $111M |
| Cost & Expenses | $264M |
| OPERATING INCOME | $131M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $59.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $131M |
| Income Tax Expense | $48M |
| Net Income from Continuing Ops | $83M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $83M |
| Net Income Deductions | -$1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $84M |
| D&A | $63M |
| EBIT | $133M |
| EBITDA | $196M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $83M |
| Depreciation & Amortization | $63M |
| Stock-Based Compensation | $88M |
| Deferred Income Tax | $48M |
| Other Non-Cash Items | -$352M |
| Change in Working Capital | $17M |
| OPERATING CASH FLOW | -$52M |
| Capital Expenditure | -$89M |
| Acquisitions (Net) | -$15M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $499M |
| NET CASH FROM INVESTING | $395M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$11M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$14M |
| FREE CASH FLOW | -$142M |
| Net Change in Cash | $327M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $372M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $21M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $424M |
| PP&E (Net) | $208M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $115.0K |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $223M |
| TOTAL ASSETS | $647M |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $213M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $259M |
| Long-Term Debt | $29M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $100M |
| TOTAL LIABILITIES | $359M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $67M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $221M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $288M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $288M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $647M |
| Total Debt | $92M |
| Net Debt | -$280M |