| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $2M | — | 9.9% | — |
| Op. Income | -$542.0K | -$628.0K | — | 13.7% | — |
| Gross Margin | -10.2% | -9.2% | — | -1.0pp | — |
| Net Margin | -22.3% | -30.2% | — | 7.9pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | $-0.01 | — | 22.2% | — |
| Free Cash Flow | -$294.0K | $200.6K | — | -246.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | -$261.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $63.0K |
| General & Administrative | $218.0K |
| SG&A Expenses | $281.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $281.0K |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$542.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2.0K |
| Other Income/Expenses | -$29.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$571.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$571.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$571.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$571.0K |
| D&A | $919.0K |
| EBIT | -$569.0K |
| EBITDA | $350.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$571.0K |
| Depreciation & Amortization | $919.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $25.0K |
| Change in Working Capital | -$657.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$284.0K |
| Capital Expenditure | -$10.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10.0K |
| Net Debt Issuance | $43.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$19.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | $34.0K |
| FREE CASH FLOW | -$294.0K |
| Net Change in Cash | -$260.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | -$91.0K |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $10M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15M |
| TOTAL ASSETS | $25M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $544.0K |
| Deferred Revenue | $289.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $180.0K |
| Additional Paid-In Capital | $209M |
| Retained Earnings | -$189M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $20M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $20M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $25M |
| Total Debt | $544.0K |
| Net Debt | $517.0K |