| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $316.2K | $385.8K | $344.2K | -18.0% | -8.1% |
| Op. Income | -$610.7K | -$1M | -$976.4K | 44.9% | 37.4% |
| Gross Margin | 73.7% | 70.5% | 76.1% | 3.2pp | -2.4pp |
| Net Margin | -1038.3% | -305.4% | -299.3% | -732.9pp | -739.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.07 | $-0.08 | 39.1% | 46.6% |
| Free Cash Flow | -$653.2K | -$919.5K | -$783.4K | 29.0% | 16.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $316.2K |
| Cost of Revenue | $83.1K |
| GROSS PROFIT | $233.1K |
| R&D Expenses | $148.5K |
| Selling & Marketing | $2.2K |
| General & Administrative | $693.2K |
| SG&A Expenses | $695.4K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $843.9K |
| Cost & Expenses | $927.0K |
| OPERATING INCOME | -$610.7K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $1.2K |
| EBIT | -$610.7K |
| EBITDA | -$609.5K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $1.2K |
| Stock-Based Compensation | $268.1K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $9.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$647.9K |
| Capital Expenditure | -$5.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$269 |
| Sales/Maturities of Investments | $275.0K |
| Other Investing Activities | $905 |
| NET CASH FROM INVESTING | $270.4K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $187.3K |
| FREE CASH FLOW | -$653.2K |
| Net Change in Cash | -$190.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $753.2K |
| Short-Term Investments | $100.0K |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $12.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12.0K |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $92.7K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $71.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $485.1K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $485.1K |
| Common Stock | $14.4K |
| Additional Paid-In Capital | $160M |
| Retained Earnings | -$155M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$753.2K |