| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | — | $13M | — | -41.9% |
| Op. Income | -$63M | — | -$8M | — | -706.1% |
| Gross Margin | 22.6% | — | 64.3% | — | -41.7pp |
| Net Margin | -805.6% | — | -70.5% | — | -735.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.76 | — | $-0.14 | — | -442.9% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$58M | — | 97.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $56M |
| Operating Expenses | $64M |
| Cost & Expenses | $70M |
| OPERATING INCOME | -$63M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$713.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$63M |
| Income Tax Expense | -$607.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$63M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$63M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$63M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$16M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$63M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $4 |
| Other Non-Cash Items | $41M |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$47.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $2M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$76.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$76.8K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $425.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $33M |
| Short-Term Investments | $626.4K |
| Net Receivables | $736.4K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $29M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $64M |
| PP&E (Net) | $23M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $36M |
| TOTAL ASSETS | $100M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $10M |
| Common Stock | $824.9K |
| Additional Paid-In Capital | $213M |
| Retained Earnings | -$131M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $90M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $90M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $100M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$33M |