| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $9M | — | 27.9% | — |
| Op. Income | -$7M | -$3M | — | -164.4% | — |
| Gross Margin | 23.9% | 37.3% | — | -13.4pp | — |
| Net Margin | -62.1% | -26.9% | — | -35.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | $-0.03 | — | -176.4% | — |
| Free Cash Flow | -$15M | -$15M | — | -0.5% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$77.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | $102.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $527.1K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$10M |
| Change in Working Capital | -$637.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$14M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$100.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $89.5K |
| Other Investing Activities | $1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$60.2K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $16M |
| FREE CASH FLOW | -$15M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $22M |
| Short-Term Investments | $40M |
| Net Receivables | $674.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $66M |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $42M |
| TOTAL ASSETS | $109M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $908.9K |
| Additional Paid-In Capital | $239M |
| Retained Earnings | -$144M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $103M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $103M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $109M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$22M |