| Metric | Q1 2017 | Q4 2016 | Q1 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $1M | $383.7K | 11.1% | 274.8% |
| Op. Income | -$368.0K | $362.8K | -$164.0K | -201.4% | -124.4% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -17.1% | 20.9% | -32.1% | -38.0pp | 14.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $0.02 | $-0.01 | -190.9% | -98.8% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$451.1K | -$477.4K | -181.1% | -165.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $83.8K |
| Selling & Marketing | $821.3K |
| General & Administrative | $809.6K |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$368.0K |
| Interest Income | $2.3K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$365.0K |
| Income Tax Expense | -$89.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$275.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$246.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$246.0K |
| D&A | $11.6K |
| EBIT | -$368.0K |
| EBITDA | -$356.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$246.2K |
| Depreciation & Amortization | $11.6K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$159.5K |
| Change in Working Capital | -$864.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$9.5K |
| Acquisitions (Net) | $17.5K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $8.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $703.5K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $703.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $85.2K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $371.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $417.2K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $417.2K |
| Common Stock | $100 |
| Additional Paid-In Capital | $8M |
| Retained Earnings | -$191.6K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$158.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8M |
| Minority Interest | $914.3K |
| TOTAL EQUITY | $9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$6M |