| Metric | Q2 2017 | Q1 2017 | Q2 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | — | — | — |
| Op. Income | -$565.0K | -$529.0K | — | -6.8% | — |
| EPS (Diluted) | $-0.55 | $-0.51 | — | -7.8% | — |
| Free Cash Flow | -$345.0K | -$431.0K | — | 20.0% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $324.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $241.0K |
| SG&A Expenses | $241.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $565.0K |
| Cost & Expenses | $565.0K |
| OPERATING INCOME | -$565.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$565.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$565.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$565.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$565.0K |
| D&A | -$1.0K |
| EBIT | -$565.0K |
| EBITDA | -$565.0K |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$565.0K |
| Depreciation & Amortization | -$1.0K |
| Stock-Based Compensation | $93.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $127.0K |
| Change in Working Capital | $128.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$345.0K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $285.0K |
| Common Stock Repurchased | -$217.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $345.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $630.0K |
| FREE CASH FLOW | -$345.0K |
| Net Change in Cash | $285.0K |