| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $35M | $39M | $28M | -9.9% | 25.8% |
| Op. Income | $15M | $2M | $13M | 854.0% | 18.6% |
| Gross Margin | 68.0% | 32.1% | 72.0% | 36.0pp | -4.0pp |
| Net Margin | 32.0% | 2.7% | 34.2% | 29.3pp | -2.3pp |
| EPS (Diluted) | $1.21 | $0.12 | $1.04 | 908.3% | 16.3% |
| Free Cash Flow | $20M | $16M | $13M | 24.2% | 48.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $145.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $33M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $295.0K |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $145.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $33M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $295.0K |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $295.0K |
| Stock-Based Compensation | $604.0K |
| Deferred Income Tax | -$125.0K |
| Other Non-Cash Items | $344.0K |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | $20M |
| Capital Expenditure | -$668.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$84M |
| Sales/Maturities of Investments | $102M |
| Other Investing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM INVESTING | $5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$12M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$14M |
| FREE CASH FLOW | $20M |
| Net Change in Cash | $12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $210M |
| Short-Term Investments | $152M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $362M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $970.0K |
| Long-Term Investments | $1.4B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $32M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.6B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $92.0K |
| Additional Paid-In Capital | $98M |
| Retained Earnings | $88M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $180M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $180M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$210M |