| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $80M | — | $87M | — | -8.0% |
| Op. Income | $7M | — | $10M | — | -25.2% |
| Gross Margin | 69.8% | — | 61.4% | — | 8.4pp |
| Net Margin | 9.2% | — | 10.2% | — | -1.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.60 | — | $0.86 | — | -30.2% |
| Free Cash Flow | $30M | — | $28M | — | 7.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $80M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $56M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $26M |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $73M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $64M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | -$234.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $80M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $56M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $26M |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $73M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $64M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | -$234.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $385.0K |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $24M |
| Change in Working Capital | $523.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $32M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$208M |
| Sales/Maturities of Investments | $151M |
| Other Investing Activities | $59M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$350.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | -$73M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$54M |
| FREE CASH FLOW | $30M |
| Net Change in Cash | -$24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $42M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $42M |
| PP&E (Net) | $20M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.1B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $102M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.1B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $46M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $60M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $63M |
| Additional Paid-In Capital | $2M |
| Retained Earnings | $94M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $898.0K |
| Other Equity | -$63M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $160M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $160M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $61M |
| Net Debt | $18M |