| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $131M | — | $99M | — | 32.7% |
| Op. Income | -$31M | — | -$37M | — | 15.3% |
| Gross Margin | 67.2% | — | 66.1% | — | 1.0pp |
| Net Margin | -21.6% | — | -34.3% | — | 12.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.29 | — | $-0.36 | — | 19.4% |
| Free Cash Flow | -$4M | — | -$2M | — | -84.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $131M |
| Cost of Revenue | $43M |
| GROSS PROFIT | $88M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $63M |
| General & Administrative | $26M |
| SG&A Expenses | $89M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $119M |
| Cost & Expenses | $162M |
| OPERATING INCOME | -$31M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$28M |
| Income Tax Expense | $639.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$28M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$32M |
| EBITDA | -$29M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$28M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $24M |
| Deferred Income Tax | -$136.0K |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | -$6M |
| Purchases of Investments | -$56M |
| Sales/Maturities of Investments | $63M |
| Other Investing Activities | $6M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$497.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $72M |
| Short-Term Investments | $408M |
| Net Receivables | $97M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $601M |
| PP&E (Net) | $111M |
| Goodwill | $28M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $530.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $67M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $210M |
| TOTAL ASSETS | $811M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue | $204M |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $289M |
| Long-Term Debt | $75M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$73M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $77M |
| TOTAL LIABILITIES | $367M |
| Common Stock | $10.0K |
| Additional Paid-In Capital | $928M |
| Retained Earnings | -$483M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $444M |
| Minority Interest | $192.0K |
| TOTAL EQUITY | $444M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $811M |
| Total Debt | $91M |
| Net Debt | $19M |