| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $77M | $70M | — | 10.0% | — |
| Op. Income | -$40M | -$43M | — | 6.9% | — |
| Gross Margin | 66.6% | 64.8% | — | 1.7pp | — |
| Net Margin | -51.1% | -61.5% | — | 10.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.42 | $-0.46 | — | 8.7% | — |
| Free Cash Flow | $16M | -$26M | — | 160.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $77M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $52M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $46M |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $70M |
| Other Expenses | $30.0K |
| Operating Expenses | $91M |
| Cost & Expenses | $117M |
| OPERATING INCOME | -$40M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $30.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$40M |
| Income Tax Expense | $14.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$39M |
| D&A | $965.0K |
| EBIT | -$40M |
| EBITDA | -$39M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$40M |
| Depreciation & Amortization | $965.0K |
| Stock-Based Compensation | $17M |
| Deferred Income Tax | $4.0K |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | $30M |
| OPERATING CASH FLOW | $18M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $306.0K |
| Purchases of Investments | -$422M |
| Sales/Maturities of Investments | $16M |
| Other Investing Activities | -$306.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$408M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | $16M |
| Net Change in Cash | -$388M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $91M |
| Short-Term Investments | $439M |
| Net Receivables | $43M |
| Inventory | $18M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $599M |
| PP&E (Net) | $64M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $49M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $118M |
| TOTAL ASSETS | $716M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue | $139M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $181M |
| Long-Term Debt | $47M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$47M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $48M |
| TOTAL LIABILITIES | $229M |
| Common Stock | $9.0K |
| Additional Paid-In Capital | $741M |
| Retained Earnings | -$254M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $485M |
| Minority Interest | $3M |
| TOTAL EQUITY | $488M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $716M |
| Total Debt | $57M |
| Net Debt | -$33M |