| Metric | Q3 2020 | Q2 2020 | Q3 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $87M | $75M | — | 14.9% | — |
| Op. Income | $8M | $4M | — | 108.6% | — |
| Gross Margin | 39.4% | 37.1% | — | 2.3pp | — |
| Net Margin | 7.7% | 3.5% | — | 4.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.14 | $0.06 | — | 154.5% | — |
| Free Cash Flow | $11M | $3M | — | 229.9% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $87M |
| Cost of Revenue | $53M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $79M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $950.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $87M |
| Cost of Revenue | $53M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $79M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $950.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $80.0K |
| Other Non-Cash Items | $25.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $22M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $67.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | $5M |