| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $960M | — | $878M | — | 9.3% |
| Op. Income | $325M | — | $293M | — | 10.9% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | 19.9% | — | 19.6% | — | 0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.68 | — | $0.61 | — | 11.5% |
| Free Cash Flow | $185M | — | $210M | — | -12.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $960M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $960M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $450M |
| SG&A Expenses | $450M |
| Other Expenses | $185M |
| Operating Expenses | $634M |
| Cost & Expenses | $634M |
| OPERATING INCOME | $325M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | $312M |
| Income Tax Expense | $121M |
| Net Income from Continuing Ops | $191M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $191M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $184M |
| D&A | $53M |
| EBIT | $325M |
| EBITDA | $379M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $960M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $960M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $450M |
| SG&A Expenses | $450M |
| Other Expenses | $185M |
| Operating Expenses | $634M |
| Cost & Expenses | $634M |
| OPERATING INCOME | $325M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$14M |
| INCOME BEFORE TAX | $312M |
| Income Tax Expense | $121M |
| Net Income from Continuing Ops | $191M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $191M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $184M |
| D&A | $53M |
| EBIT | $325M |
| EBITDA | $379M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $191M |
| Depreciation & Amortization | $53M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $325.0K |
| Other Non-Cash Items | -$31M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $215M |
| Capital Expenditure | -$31M |
| Acquisitions (Net) | -$212M |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $22M |
| Other Investing Activities | $7M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$217M |
| Net Debt Issuance | -$29M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$48M |
| FREE CASH FLOW | $185M |
| Net Change in Cash | -$50M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $38M |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $241M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $306M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $587M |
| PP&E (Net) | $62M |
| Goodwill | $846M |
| Intangible Assets | $443M |
| Long-Term Investments | $355.0K |
| Tax Assets | $17M |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $2.0B |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $61M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $556M |
| Long-Term Debt | $228M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $66M |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $307M |
| TOTAL LIABILITIES | $863M |
| Common Stock | $14M |
| Additional Paid-In Capital | $232M |
| Retained Earnings | $851M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $13.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.0B |
| Total Debt | $239M |
| Net Debt | $201M |