| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $96.7B | — | $28.2B | — | 242.8% |
| Op. Income | $36.8B | — | -$32.7B | — | 212.5% |
| Gross Margin | 56.8% | — | -43.8% | — | 100.6pp |
| Net Margin | 30.2% | — | -90.0% | — | 120.2pp |
| EPS (Diluted) | $17880.00 | — | $-15465.00 | — | 215.6% |
| Free Cash Flow | $7.2B | — | $6.3B | — | 14.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $96.7B |
| Cost of Revenue | $41.8B |
| GROSS PROFIT | $54.9B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5.7B |
| General & Administrative | $6.7B |
| SG&A Expenses | $6.7B |
| Other Expenses | $11.5B |
| Operating Expenses | $18.1B |
| Cost & Expenses | $59.9B |
| OPERATING INCOME | $36.8B |
| Interest Income | $2.3B |
| Interest Expense | $993M |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $36.8B |
| Income Tax Expense | $7.6B |
| NET INCOME | $29.2B |
| D&A | $2.7B |
| EBIT | $37.8B |
| EBITDA | $40.5B |
| EPS | $17.9K |
| EPS Diluted | $17.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $96.7B |
| Cost of Revenue | $41.8B |
| GROSS PROFIT | $54.9B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5.7B |
| General & Administrative | $6.7B |
| SG&A Expenses | $6.7B |
| Other Expenses | $11.5B |
| Operating Expenses | $18.1B |
| Cost & Expenses | $59.9B |
| OPERATING INCOME | $36.8B |
| Interest Income | $2.3B |
| Interest Expense | $993M |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $36.8B |
| Income Tax Expense | $7.6B |
| NET INCOME | $29.2B |
| D&A | $2.7B |
| EBIT | $37.8B |
| EBITDA | $40.5B |
| EPS | $17.9K |
| EPS Diluted | $17.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $29.2B |
| Depreciation & Amortization | $2.7B |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$30.6B |
| Change in Working Capital | $10.7B |
| OPERATING CASH FLOW | $12.1B |
| Capital Expenditure | -$4.8B |
| Acquisitions (Net) | -$951M |
| Purchases of Investments | -$67.5B |
| Sales/Maturities of Investments | $52.6B |
| Other Investing Activities | -$361M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$21.1B |
| Net Debt Issuance | $420M |
| Common Stock Repurchased | -$2.0B |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$156M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1.8B |
| FREE CASH FLOW | $7.2B |
| Net Change in Cash | -$10.7B |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $64.2B |
| Short-Term Investments | $63.8B |
| Net Receivables | $53.4B |
| Inventory | $19.9B |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $201.2B |
| PP&E (Net) | $174.3B |
| Goodwill | $81.9B |
| Intangible Assets | $31.6B |
| Long-Term Investments | $284.2B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $44.4B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $616.5B |
| TOTAL ASSETS | $817.7B |
| Account Payables | $36.4B |
| Short-Term Debt | $4.7B |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $44.4B |
| Long-Term Debt | $98.7B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $241.5B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $344.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $389.2B |
| Common Stock | $8M |
| Additional Paid-In Capital | $35.7B |
| Retained Earnings | $402.5B |
| Treasury Stock | -$8.1B |
| Accum. Other Comp. Income | -$5.2B |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $424.8B |
| Minority Interest | $3.8B |
| TOTAL EQUITY | $428.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $817.7B |
| Total Debt | $109.3B |
| Net Debt | $45.1B |