| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $2M | — | 27.1% | — |
| Op. Income | -$436.2K | -$508.0K | — | 14.1% | — |
| Gross Margin | 35.7% | 37.4% | — | -1.7pp | — |
| Net Margin | 5.3% | -26.3% | — | 31.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $-0.04 | — | 125.4% | — |
| Free Cash Flow | -$776.4K | -$543.8K | — | -42.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $875.2K |
| R&D Expenses | $71.7K |
| Selling & Marketing | $19.8K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $166.0K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$436.2K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1.7K |
| Other Income/Expenses | $566.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $130.3K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $130.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $130.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $130.3K |
| D&A | $166.0K |
| EBIT | -$827.0K |
| EBITDA | -$661.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $128.6K |
| Depreciation & Amortization | $166.0K |
| Stock-Based Compensation | $154.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$896.2K |
| Change in Working Capital | -$221.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$767.7K |
| Capital Expenditure | -$8.8K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8.8K |
| Net Debt Issuance | $48.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $48.0K |
| FREE CASH FLOW | -$776.4K |
| Net Change in Cash | -$728.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $705.0K |
| Other Current Assets | $142.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $370.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $10M |
| Account Payables | $974.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $34.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $48.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $60M |
| Retained Earnings | -$52M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10M |
| Total Debt | $95.0K |
| Net Debt | -$5M |