| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $1M | $3M | 148.4% | 39.7% |
| Op. Income | -$500.0K | -$1M | -$475.0K | 50.2% | -5.3% |
| Gross Margin | 34.6% | 34.8% | 35.1% | -0.1pp | -0.4pp |
| Net Margin | -14.1% | -69.1% | -18.3% | 55.0pp | 4.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $-0.07 | $-0.04 | 49.3% | 4.7% |
| Free Cash Flow | -$52.0K | -$784.0K | $59.0K | 93.4% | -188.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $52.0K |
| Selling & Marketing | $990.0K |
| General & Administrative | $653.0K |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $65.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$500.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13.0K |
| Other Income/Expenses | -$13.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$513.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$513.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$513.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$513.0K |
| D&A | $73.0K |
| EBIT | -$500.0K |
| EBITDA | -$427.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$513.0K |
| Depreciation & Amortization | $73.0K |
| Stock-Based Compensation | $240.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $17.0K |
| Change in Working Capital | $188.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $5.0K |
| Capital Expenditure | -$57.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$57.0K |
| Net Debt Issuance | $83.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$13.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $70.0K |
| FREE CASH FLOW | -$52.0K |
| Net Change in Cash | $18.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $401.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $770.0K |
| Other Current Assets | $226.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $390.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $194.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $98.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $682.0K |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $181.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $151.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $151.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $64M |
| Retained Earnings | -$63M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $332.0K |
| Net Debt | -$69.0K |