| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $2M | — | 3.0% | — |
| Op. Income | -$894.5K | -$436.2K | — | -105.1% | — |
| Gross Margin | 30.2% | 35.7% | — | -5.4pp | — |
| Net Margin | -35.4% | 5.3% | — | -40.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $0.01 | — | -793.0% | — |
| Free Cash Flow | -$1M | -$776.4K | — | -47.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $764.0K |
| R&D Expenses | $31.0K |
| Selling & Marketing | $675.0K |
| General & Administrative | $792.0K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $160.5K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$894.5K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$491 |
| INCOME BEFORE TAX | -$895.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$895.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$895.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$895.0K |
| D&A | $161.0K |
| EBIT | -$895.0K |
| EBITDA | -$734.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$894.5K |
| Depreciation & Amortization | $161.1K |
| Stock-Based Compensation | $126.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$364.2K |
| Change in Working Capital | -$928.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$13.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13.5K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $5.0K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $850.8K |
| Other Current Assets | $250.4K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $354.2K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6.7K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $33.6K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $33.6K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $13 |
| Additional Paid-In Capital | $60M |
| Retained Earnings | -$53M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $76.7K |
| Net Debt | -$4M |