| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $363M | $379M | — | -4.4% | — |
| Op. Income | $75M | $61M | — | 23.1% | — |
| Gross Margin | 33.6% | 32.3% | — | 1.3pp | — |
| Net Margin | 12.2% | 8.9% | — | 3.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.33 | $0.25 | — | 32.0% | — |
| Free Cash Flow | $36M | $9M | — | 300.0% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $363M |
| Cost of Revenue | $241M |
| GROSS PROFIT | $122M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $42M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $288M |
| OPERATING INCOME | $75M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $59M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $44M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $44M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $44M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $75M |
| EBITDA | $81M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $363M |
| Cost of Revenue | $241M |
| GROSS PROFIT | $122M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $42M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $288M |
| OPERATING INCOME | $75M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $59M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $44M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $44M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $44M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $75M |
| EBITDA | $81M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $44M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | -$100.0K |
| Change in Working Capital | -$18M |
| OPERATING CASH FLOW | $36M |
| Capital Expenditure | -$300.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$300.0K |
| Net Debt Issuance | $15M |
| Common Stock Repurchased | -$41M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$28M |
| FREE CASH FLOW | $36M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $44M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $182M |
| Inventory | $213M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $454M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $66M |
| Intangible Assets | $199M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $281M |
| TOTAL ASSETS | $735M |
| Account Payables | $94M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $55M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $149M |
| Long-Term Debt | $945M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $956M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $8M |
| Retained Earnings | -$311M |
| Treasury Stock | -$66M |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | -$1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$370M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$370M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $735M |
| Total Debt | $953M |
| Net Debt | $909M |