| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.7B | $1.4B | $1.6B | 22.9% | 4.9% |
| Op. Income | $303M | $124M | $287M | 143.5% | 5.6% |
| Gross Margin | 31.2% | 24.8% | 30.9% | 6.5pp | 0.4pp |
| Net Margin | 12.4% | 5.0% | 12.1% | 7.4pp | 0.3pp |
| EPS (Diluted) | $1.79 | $0.59 | $1.67 | 203.4% | 7.2% |
| Free Cash Flow | $167M | $168M | $162M | -0.4% | 3.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.7B |
| Cost of Revenue | $1.2B |
| GROSS PROFIT | $539M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $235M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $235M |
| Cost & Expenses | $1.4B |
| OPERATING INCOME | $303M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $38M |
| Other Income/Expenses | -$36M |
| INCOME BEFORE TAX | $267M |
| Income Tax Expense | $53M |
| Net Income from Continuing Ops | $214M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$100.0K |
| NET INCOME | $214M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $214M |
| D&A | $120M |
| EBIT | $305M |
| EBITDA | $423M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.7B |
| Cost of Revenue | $1.2B |
| GROSS PROFIT | $539M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $235M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $235M |
| Cost & Expenses | $1.4B |
| OPERATING INCOME | $303M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $38M |
| Other Income/Expenses | -$36M |
| INCOME BEFORE TAX | $267M |
| Income Tax Expense | $53M |
| Net Income from Continuing Ops | $214M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$100.0K |
| NET INCOME | $214M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $214M |
| D&A | $120M |
| EBIT | $305M |
| EBITDA | $423M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $214M |
| Depreciation & Amortization | $120M |
| Stock-Based Compensation | $20M |
| Deferred Income Tax | -$24M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$125M |
| OPERATING CASH FLOW | $207M |
| Capital Expenditure | -$40M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$40M |
| Net Debt Issuance | -$140M |
| Common Stock Repurchased | -$300.0K |
| Common Dividends Paid | -$94M |
| Other Financing Activities | $26M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$209M |
| FREE CASH FLOW | $167M |
| Net Change in Cash | -$41M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $236M |
| Short-Term Investments | $800.0K |
| Net Receivables | $1.2B |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $164M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.6B |
| PP&E (Net) | $330M |
| Goodwill | $3.5B |
| Intangible Assets | $1.3B |
| Long-Term Investments | $435M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1.1B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6.7B |
| TOTAL ASSETS | $8.2B |
| Account Payables | $158M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $306M |
| Other Current Liabilities | $260M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $3.5B |
| Deferred Revenue NC | $484M |
| Deferred Tax Liabilities | $330M |
| Other Non-Current Liabilities | $323M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4.8B |
| TOTAL LIABILITIES | $5.9B |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $1.5B |
| Retained Earnings | $3.2B |
| Treasury Stock | -$2.2B |
| Accum. Other Comp. Income | -$314M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8.2B |
| Total Debt | $3.7B |
| Net Debt | $3.5B |