| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $41M | $43M | $51M | -3.8% | -18.6% |
| Op. Income | -$180.0K | -$842.0K | -$3M | 78.6% | 94.8% |
| Gross Margin | 36.8% | 33.6% | 24.9% | 3.1pp | 11.8pp |
| Net Margin | -7.1% | -4.7% | -9.6% | -2.4pp | 2.5pp |
| EPS (Diluted) | $-10.38 | $-7.50 | $-18.96 | -38.4% | 45.3% |
| Free Cash Flow | -$2M | $544.0K | -$6M | -464.7% | 66.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $41M |
| Cost of Revenue | $26M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $597.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $41M |
| OPERATING INCOME | -$180.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $51.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$426.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$10 |
| EPS Diluted | -$10 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $641.0K |
| Deferred Income Tax | -$121.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$81.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$81.0K |
| Net Debt Issuance | -$670.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$987.0K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $34M |
| Inventory | $44M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $97M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $25M |
| Intangible Assets | $51M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $630.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $83M |
| TOTAL ASSETS | $180M |
| Account Payables | $17M |
| Short-Term Debt | $848.0K |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $35M |
| Long-Term Debt | $44M |
| Deferred Revenue NC | $16M |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $95M |
| TOTAL LIABILITIES | $130M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $118M |
| Retained Earnings | -$68M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$356.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $50M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $50M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $180M |
| Total Debt | $48M |
| Net Debt | $37M |