| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $51M | $44M | $33M | 15.0% | 51.4% |
| Op. Income | -$3M | -$6M | -$2M | 38.3% | -69.8% |
| Gross Margin | 24.9% | 21.2% | 25.6% | 3.7pp | -0.7pp |
| Net Margin | -9.6% | -16.2% | -15.5% | 6.6pp | 5.9pp |
| EPS (Diluted) | $-18.96 | $-28.02 | $-23.88 | 32.3% | 20.6% |
| Free Cash Flow | -$6M | $11M | -$2M | -156.1% | -271.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $51M |
| Cost of Revenue | $38M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $613.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $54M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | -$86.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$304.0K |
| EPS | -$19 |
| EPS Diluted | -$19 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$377.0K |
| Other Non-Cash Items | -$340.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$526.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$526.0K |
| Net Debt Issuance | -$625.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$912.0K |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $30M |
| Inventory | $49M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $98M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $26M |
| Intangible Assets | $62M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $308.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $95M |
| TOTAL ASSETS | $193M |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $49M |
| Long-Term Debt | $42M |
| Deferred Revenue NC | $15M |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $97M |
| TOTAL LIABILITIES | $146M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $112M |
| Retained Earnings | -$66M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $48M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $48M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $193M |
| Total Debt | $56M |
| Net Debt | $45M |