| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $10M | $11M | 10.9% | -3.9% |
| Op. Income | $348.0K | $441.0K | $613.0K | -21.1% | -43.2% |
| Gross Margin | 19.2% | 20.9% | 22.9% | -1.7pp | -3.7pp |
| Net Margin | 3.9% | 3.2% | 4.7% | 0.7pp | -0.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.07 | $0.05 | $0.09 | 41.8% | -21.7% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | -$2M | — | 100.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $44.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $348.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | -$70.0K |
| Other Income/Expenses | $83.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $431.0K |
| Income Tax Expense | $4.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $427.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $1.0K |
| NET INCOME | $427.0K |
| Net Income Deductions | $1.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $426.0K |
| D&A | $138.0K |
| EBIT | $431.0K |
| EBITDA | $569.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $44.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $348.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | -$70.0K |
| Other Income/Expenses | $83.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $431.0K |
| Income Tax Expense | $4.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $427.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $1.0K |
| NET INCOME | $427.0K |
| Net Income Deductions | $1.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $426.0K |
| D&A | $138.0K |
| EBIT | $431.0K |
| EBITDA | $569.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $426.0K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $25.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$451.0K |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $22M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $196.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $32M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $170.0K |
| Deferred Revenue | $600.0K |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $339.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $490.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $14M |
| Common Stock | $86M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$67M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$243.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $19M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $19M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $32M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$247.0K |