| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $8M | — | 13.5% | — |
| Op. Income | $58.0K | $96.0K | — | -39.6% | — |
| Gross Margin | 19.0% | 19.7% | — | -0.7pp | — |
| Net Margin | 1.1% | 1.1% | — | 0.0pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $0.02 | — | 0.0% | — |
| Free Cash Flow | -$941.0K | $0 | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $54.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $58.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $95.0K |
| Other Income/Expenses | $2.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $60.0K |
| Income Tax Expense | -$40.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $100.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $100.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $100.0K |
| D&A | $68.0K |
| EBIT | $60.0K |
| EBITDA | $128.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $54.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $58.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $95.0K |
| Other Income/Expenses | $2.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $60.0K |
| Income Tax Expense | -$40.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $100.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $100.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $100.0K |
| D&A | $68.0K |
| EBIT | $60.0K |
| EBITDA | $128.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $100.0K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $23.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$133.0K |
| Change in Working Capital | -$552.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$562.0K |
| Capital Expenditure | -$379.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $52.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$327.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$941.0K |
| Net Change in Cash | $390.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $242.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $18M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $20.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $150.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $25M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $740.0K |
| Deferred Revenue | $917.0K |
| Other Current Liabilities | $355.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $681.0K |
| Deferred Revenue NC | $132.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $280.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $10M |
| Common Stock | $85M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$70M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$243.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $14M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $25M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $649.0K |