| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $11M | $11M | 7.2% | 12.5% |
| Op. Income | $902.0K | $613.0K | $524.0K | 47.1% | 72.1% |
| Gross Margin | 21.9% | 22.9% | 20.9% | -0.9pp | 1.1pp |
| Net Margin | 5.4% | 4.7% | 2.9% | 0.7pp | 2.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.11 | $0.09 | $0.06 | 18.2% | 85.5% |
| Free Cash Flow | $0 | -$2M | $0 | 100.0% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $41.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $902.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $246.0K |
| Other Income/Expenses | -$246.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $656.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $656.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $656.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $656.0K |
| D&A | $107.0K |
| EBIT | $902.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $41.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $902.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $246.0K |
| Other Income/Expenses | -$246.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $656.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $656.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $656.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $656.0K |
| D&A | $107.0K |
| EBIT | $902.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $656.0K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $25.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$681.0K |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $547.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $22M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $460.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $251.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $32M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $445.0K |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $489.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $452.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $392.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $14M |
| Common Stock | $17M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $32M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $355.0K |