| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $9M | $7M | 18.8% | 47.2% |
| Op. Income | $524.0K | $58.0K | $234.0K | 803.4% | 123.9% |
| Gross Margin | 20.9% | 19.0% | 22.9% | 1.8pp | -2.1pp |
| Net Margin | 2.9% | 1.1% | 1.7% | 1.8pp | 1.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $0.02 | $0.02 | 196.5% | 196.5% |
| Free Cash Flow | $0 | -$941.0K | $0 | 100.0% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $51.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | $524.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $151.0K |
| Other Income/Expenses | -$210.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $314.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $314.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $314.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $314.0K |
| D&A | $72.0K |
| EBIT | $465.0K |
| EBITDA | $537.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $51.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | $524.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $151.0K |
| Other Income/Expenses | -$210.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $314.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $314.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $314.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $314.0K |
| D&A | $72.0K |
| EBIT | $465.0K |
| EBITDA | $537.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $314.0K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $25.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$339.0K |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $19M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $580.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $135.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $27M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $670.0K |
| Deferred Revenue | $455.0K |
| Other Current Liabilities | $704.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $505.0K |
| Deferred Revenue NC | $465.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $273.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $12M |
| Common Stock | $15M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $15M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $15M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $27M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $629.0K |