| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $277M | $268M | $242M | 3.5% | 14.7% |
| Op. Income | $98M | $97M | $84M | 1.8% | 17.3% |
| Gross Margin | 40.1% | 86.3% | 86.8% | -46.2pp | -46.8pp |
| Net Margin | 11.1% | 13.1% | 4.0% | -2.0pp | 7.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.10 | $0.13 | $0.04 | -24.0% | 159.3% |
| Free Cash Flow | $40M | -$7M | -$139M | 660.1% | 128.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $277M |
| Cost of Revenue | $166M |
| GROSS PROFIT | $111M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $179M |
| OPERATING INCOME | $98M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $58M |
| Other Income/Expenses | -$59M |
| INCOME BEFORE TAX | $39M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $3M |
| NET INCOME | $31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | $38M |
| EBIT | $97M |
| EBITDA | $134M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $277M |
| Cost of Revenue | $166M |
| GROSS PROFIT | $111M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $179M |
| OPERATING INCOME | $98M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $58M |
| Other Income/Expenses | -$59M |
| INCOME BEFORE TAX | $39M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $3M |
| NET INCOME | $31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | $38M |
| EBIT | $97M |
| EBITDA | $134M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $31M |
| Depreciation & Amortization | $38M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $928.3K |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $75M |
| Capital Expenditure | -$35M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$35M |
| Net Debt Issuance | -$71.0K |
| Common Stock Repurchased | -$200 |
| Common Dividends Paid | -$4.7K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $101M |
| FREE CASH FLOW | $40M |
| Net Change in Cash | $135M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $229M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $381M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $634M |
| PP&E (Net) | $2.8B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $24M |
| Tax Assets | $24M |
| Other Non-Current Assets | $67M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.9B |
| TOTAL ASSETS | $3.5B |
| Account Payables | $58M |
| Short-Term Debt | $118M |
| Deferred Revenue | $53M |
| Other Current Liabilities | $158M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $409M |
| Long-Term Debt | $1.9B |
| Deferred Revenue NC | $34M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.4B |
| Common Stock | $30M |
| Additional Paid-In Capital | $2.4B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | -$20M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.5B |
| Total Debt | $2.1B |
| Net Debt | $1.8B |