| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $388M | $520M | $426M | -25.4% | -8.7% |
| Op. Income | $38M | $75M | $63M | -49.1% | -39.0% |
| Gross Margin | 35.9% | 38.3% | 36.6% | -2.4pp | -0.7pp |
| Net Margin | 7.6% | 10.7% | 10.9% | -3.1pp | -3.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.96 | $1.81 | $1.53 | -47.0% | -37.3% |
| Free Cash Flow | -$32M | $68M | -$40M | -146.6% | 19.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $388M |
| Cost of Revenue | $249M |
| GROSS PROFIT | $139M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $44M |
| General & Administrative | $57M |
| SG&A Expenses | $101M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $101M |
| Cost & Expenses | $350M |
| OPERATING INCOME | $38M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $230.0K |
| Other Income/Expenses | $641.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $39M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $39M |
| EBITDA | $53M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $388M |
| Cost of Revenue | $249M |
| GROSS PROFIT | $139M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $44M |
| General & Administrative | $57M |
| SG&A Expenses | $101M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $101M |
| Cost & Expenses | $350M |
| OPERATING INCOME | $38M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $230.0K |
| Other Income/Expenses | $641.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $39M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $39M |
| EBITDA | $53M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $29M |
| Depreciation & Amortization | $14M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $17M |
| Change in Working Capital | -$69M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$27M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$27M |
| Net Debt Issuance | -$208.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$55.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $545.0K |
| FREE CASH FLOW | -$32M |
| Net Change in Cash | -$31M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $76M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $20M |
| Inventory | $599M |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $730M |
| PP&E (Net) | $714M |
| Goodwill | $198M |
| Intangible Assets | $59M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $976M |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $133M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $26M |
| Other Current Liabilities | $38M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $313M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $42M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $449M |
| TOTAL LIABILITIES | $762M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $233M |
| Retained Earnings | $723M |
| Treasury Stock | -$12M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $944M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $944M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $467M |
| Net Debt | $391M |