| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $383M | $486M | $259M | -21.1% | 48.1% |
| Op. Income | $62M | $92M | $33M | -32.3% | 89.9% |
| Gross Margin | 38.8% | 39.4% | 35.7% | -0.6pp | 3.1pp |
| Net Margin | 11.7% | 14.2% | 9.5% | -2.6pp | 2.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.47 | $2.27 | $0.82 | -35.2% | 79.3% |
| Free Cash Flow | -$122M | $124M | -$9M | -198.4% | -1323.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $383M |
| Cost of Revenue | $234M |
| GROSS PROFIT | $149M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $86M |
| Other Expenses | -$126.0K |
| Operating Expenses | $86M |
| Cost & Expenses | $321M |
| OPERATING INCOME | $62M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $388.0K |
| Other Income/Expenses | -$514.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $62M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $45M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $45M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $45M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $62M |
| EBITDA | $70M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $383M |
| Cost of Revenue | $234M |
| GROSS PROFIT | $149M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $86M |
| Other Expenses | -$126.0K |
| Operating Expenses | $86M |
| Cost & Expenses | $321M |
| OPERATING INCOME | $62M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $388.0K |
| Other Income/Expenses | -$514.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $62M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $45M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $45M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $45M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $62M |
| EBITDA | $70M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $45M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | -$170M |
| OPERATING CASH FLOW | -$102M |
| Capital Expenditure | -$21M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$21M |
| Net Debt Issuance | $28M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $16.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $28M |
| FREE CASH FLOW | -$122M |
| Net Change in Cash | -$94M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $21M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $474M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $542M |
| PP&E (Net) | $396M |
| Goodwill | $198M |
| Intangible Assets | $61M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $658M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $131M |
| Short-Term Debt | $29M |
| Deferred Revenue | $19M |
| Other Current Liabilities | $36M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $336M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $27M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $264M |
| TOTAL LIABILITIES | $600M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $199M |
| Retained Earnings | $405M |
| Treasury Stock | -$5M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $600M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $600M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $306M |
| Net Debt | $286M |