| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | — | $5M | — | 45.0% |
| Op. Income | $2M | — | $301.1K | — | 605.2% |
| Gross Margin | 37.9% | — | 22.0% | — | 15.9pp |
| Net Margin | 21.8% | — | 2.1% | — | 19.7pp |
| EPS (Diluted) | $3.30 | — | $0.22 | — | 1400.0% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | -$705.4K | — | -228.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $357.4K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $483.5K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $840.9K |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $449 |
| Interest Expense | $207.8K |
| Other Income/Expenses | -$168.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $255.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $852.9K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $852.9K |
| D&A | $122.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $357.4K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $483.5K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $840.9K |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $449 |
| Interest Expense | $207.8K |
| Other Income/Expenses | -$168.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $255.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $852.9K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $852.9K |
| D&A | $122.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $122.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$8.5K |
| Other Non-Cash Items | $50.6K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$507.1K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$88.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$595.2K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $293.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $293.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $367.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $138.4K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $39.1K |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $20M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $12M |
| Common Stock | $517 |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | $2M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$570.8K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $425.0K |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $20M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | $6M |