| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | — | $7M | — | 63.6% |
| Op. Income | $3M | — | $2M | — | 63.3% |
| Gross Margin | 28.8% | — | 35.7% | — | -6.9pp |
| Net Margin | 19.8% | — | 21.4% | — | -1.7pp |
| EPS (Diluted) | $3.99 | — | $2.97 | — | 34.3% |
| Free Cash Flow | $2M | — | $116.3K | — | 1619.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $107.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $732.3K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $839.3K |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $98.4K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $225.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $465.1K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $151.2K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $107.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $732.3K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $839.3K |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $98.4K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $225.9K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $465.1K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $151.2K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $151.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $13.9K |
| Other Non-Cash Items | $48.7K |
| Change in Working Capital | -$525.4K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$715 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$715 |
| Net Debt Issuance | -$791.9K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$155.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$947.5K |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $987.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $984.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $14M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $144.1K |
| Long-Term Investments | -$984.2K |
| Tax Assets | $37.0K |
| Other Non-Current Assets | $984.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15M |
| TOTAL ASSETS | $29M |
| Account Payables | $577.3K |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $15M |
| Common Stock | $580 |
| Additional Paid-In Capital | $6M |
| Retained Earnings | $7M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $595.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $14M |
| Minority Interest | $493.2K |
| TOTAL EQUITY | $14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $29M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | $6M |