| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $18M | — | $16M | — | 11.1% |
| Op. Income | $3M | — | $3M | — | 9.2% |
| Gross Margin | 28.6% | — | 32.2% | — | -3.7pp |
| Net Margin | 16.6% | — | 15.7% | — | 0.9pp |
| EPS (Diluted) | $5.80 | — | $4.98 | — | 16.5% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | $29.9K | — | -5746.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $205.4K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $15M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $714 |
| Interest Expense | $329.1K |
| Other Income/Expenses | $186.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $556.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $230.6K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $6 |
| EPS Diluted | $6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $18M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $205.4K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $15M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $714 |
| Interest Expense | $329.1K |
| Other Income/Expenses | $186.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $556.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $230.6K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $6 |
| EPS Diluted | $6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $230.6K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$7.8K |
| Other Non-Cash Items | $103.4K |
| Change in Working Capital | -$709.9K |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $1M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $394.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$281.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | $112.5K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$240.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $53.1K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $501.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $14M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $141.0K |
| Long-Term Investments | -$510.1K |
| Tax Assets | $49.1K |
| Other Non-Current Assets | $510.1K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $25M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $386.0K |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $14M |
| Common Stock | $580 |
| Additional Paid-In Capital | $5M |
| Retained Earnings | $5M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $191.8K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $506.7K |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $25M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | $6M |