| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $264M | $254M | $246M | 4.0% | 7.4% |
| Op. Income | $53M | $45M | $64M | 16.2% | -17.3% |
| Gross Margin | 59.8% | 60.2% | 62.2% | -0.4pp | -2.3pp |
| Net Margin | 15.3% | 13.4% | 19.5% | 1.9pp | -4.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.93 | $0.81 | $1.17 | 14.8% | -20.5% |
| Free Cash Flow | -$24M | $41M | $143M | -158.6% | -116.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $264M |
| Cost of Revenue | $106M |
| GROSS PROFIT | $158M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $62M |
| SG&A Expenses | $64M |
| Other Expenses | $41M |
| Operating Expenses | $105M |
| Cost & Expenses | $211M |
| OPERATING INCOME | $53M |
| Interest Income | $221M |
| Interest Expense | $103M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $53M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $53M |
| EBITDA | $61M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $264M |
| Cost of Revenue | $106M |
| GROSS PROFIT | $158M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $62M |
| SG&A Expenses | $64M |
| Other Expenses | $41M |
| Operating Expenses | $105M |
| Cost & Expenses | $211M |
| OPERATING INCOME | $53M |
| Interest Income | $221M |
| Interest Expense | $103M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $53M |
| Income Tax Expense | $12M |
| Net Income from Continuing Ops | $40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $53M |
| EBITDA | $61M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $40M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$73M |
| OPERATING CASH FLOW | -$19M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$236M |
| Sales/Maturities of Investments | $158M |
| Other Investing Activities | -$90M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$173M |
| Net Debt Issuance | -$27.0K |
| Common Stock Repurchased | -$146.0K |
| Common Dividends Paid | -$28M |
| Other Financing Activities | $570M |
| NET CASH FROM FINANCING | $539M |
| FREE CASH FLOW | -$24M |
| Net Change in Cash | $347M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $280M |
| Short-Term Investments | $1.7B |
| Net Receivables | $144M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.1B |
| PP&E (Net) | $274M |
| Goodwill | $32M |
| Intangible Assets | $20M |
| Long-Term Investments | $19.6B |
| Tax Assets | $164M |
| Other Non-Current Assets | $1.6B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $21.7B |
| TOTAL ASSETS | $23.8B |
| Account Payables | $40M |
| Short-Term Debt | $100M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $21.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $21.1B |
| Long-Term Debt | $550M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $366M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $22.1B |
| Common Stock | $585.0K |
| Additional Paid-In Capital | $644M |
| Retained Earnings | $2.1B |
| Treasury Stock | -$1.1B |
| Accum. Other Comp. Income | -$335M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.7B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $23.8B |
| Total Debt | $749M |
| Net Debt | $469M |