| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $241M | $227M | $180M | 6.2% | 34.0% |
| Op. Income | $61M | $63M | $75M | -2.7% | -18.2% |
| Gross Margin | 67.7% | 76.1% | 97.7% | -8.4pp | -30.0pp |
| Net Margin | 19.1% | 20.6% | 31.5% | -1.5pp | -12.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.12 | $1.14 | $1.38 | -1.8% | -18.8% |
| Free Cash Flow | $9M | -$33M | $109M | 126.5% | -91.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $241M |
| Cost of Revenue | $78M |
| GROSS PROFIT | $164M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $59M |
| SG&A Expenses | $61M |
| Other Expenses | $41M |
| Operating Expenses | $102M |
| Cost & Expenses | $180M |
| OPERATING INCOME | $61M |
| Interest Income | $200M |
| Interest Expense | $75M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $61M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $46M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $46M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $44M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $61M |
| EBITDA | $70M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $241M |
| Cost of Revenue | $78M |
| GROSS PROFIT | $164M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $59M |
| SG&A Expenses | $61M |
| Other Expenses | $41M |
| Operating Expenses | $102M |
| Cost & Expenses | $180M |
| OPERATING INCOME | $61M |
| Interest Income | $200M |
| Interest Expense | $75M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $61M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $46M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $46M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $44M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $61M |
| EBITDA | $70M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $46M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$6M |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$45M |
| OPERATING CASH FLOW | $12M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$246.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $229M |
| Other Investing Activities | -$90M |
| NET CASH FROM INVESTING | $136M |
| Net Debt Issuance | $925M |
| Common Stock Repurchased | -$138.0K |
| Common Dividends Paid | -$28M |
| Other Financing Activities | $17M |
| NET CASH FROM FINANCING | $914M |
| FREE CASH FLOW | $9M |
| Net Change in Cash | $1.1B |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $400M |
| Short-Term Investments | $1.6B |
| Net Receivables | $143M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.2B |
| PP&E (Net) | $290M |
| Goodwill | $32M |
| Intangible Assets | $22M |
| Long-Term Investments | $20.3B |
| Tax Assets | $179M |
| Other Non-Current Assets | $1.9B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $22.7B |
| TOTAL ASSETS | $24.9B |
| Account Payables | $27M |
| Short-Term Debt | $725M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $20.5B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $21.3B |
| Long-Term Debt | $1.8B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $471M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $23.6B |
| Common Stock | $583.0K |
| Additional Paid-In Capital | $628M |
| Retained Earnings | $2.1B |
| Treasury Stock | -$1.1B |
| Accum. Other Comp. Income | -$423M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $24.9B |
| Total Debt | $2.6B |
| Net Debt | $2.2B |