| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $173M | $183M | $171M | -5.8% | 1.2% |
| Op. Income | $70M | $77M | $79M | -8.5% | -10.8% |
| Gross Margin | 100.1% | 102.1% | 103.6% | -2.0pp | -3.5pp |
| Net Margin | 31.8% | 34.8% | 35.1% | -3.1pp | -3.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.32 | $1.55 | $1.50 | -14.8% | -12.0% |
| Free Cash Flow | $36M | $29M | $179M | 25.4% | -79.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $173M |
| Cost of Revenue | -$190.0K |
| GROSS PROFIT | $173M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $61M |
| SG&A Expenses | $64M |
| Other Expenses | $38M |
| Operating Expenses | $102M |
| Cost & Expenses | $102M |
| OPERATING INCOME | $70M |
| Interest Income | $131M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $70M |
| Income Tax Expense | $16M |
| Net Income from Continuing Ops | $55M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $55M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $53M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $70M |
| EBITDA | $79M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $173M |
| Cost of Revenue | -$190.0K |
| GROSS PROFIT | $173M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $61M |
| SG&A Expenses | $64M |
| Other Expenses | $38M |
| Operating Expenses | $102M |
| Cost & Expenses | $102M |
| OPERATING INCOME | $70M |
| Interest Income | $131M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $70M |
| Income Tax Expense | $16M |
| Net Income from Continuing Ops | $55M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $55M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $53M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $70M |
| EBITDA | $79M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $55M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $23M |
| Change in Working Capital | -$51M |
| OPERATING CASH FLOW | $42M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$497M |
| Sales/Maturities of Investments | $466M |
| Other Investing Activities | -$285M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$321M |
| Net Debt Issuance | -$24.0K |
| Common Stock Repurchased | -$14M |
| Common Dividends Paid | -$28M |
| Other Financing Activities | $356M |
| NET CASH FROM FINANCING | $314M |
| FREE CASH FLOW | $36M |
| Net Change in Cash | $35M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $239M |
| Short-Term Investments | $3.6B |
| Net Receivables | $157M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $4.0B |
| PP&E (Net) | $293M |
| Goodwill | $32M |
| Intangible Assets | $24M |
| Long-Term Investments | $17.6B |
| Tax Assets | $105M |
| Other Non-Current Assets | $937M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $19.0B |
| TOTAL ASSETS | $23.0B |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $450M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $20.7B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $21.2B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $270M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $382M |
| TOTAL LIABILITIES | $21.6B |
| Common Stock | $582.0K |
| Additional Paid-In Capital | $607M |
| Retained Earnings | $2.0B |
| Treasury Stock | -$1.1B |
| Accum. Other Comp. Income | -$246M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $23.0B |
| Total Debt | $562M |
| Net Debt | $323M |