| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $907.0K | $343.1K | $181.9K | 164.4% | 398.5% |
| Op. Income | -$699.0K | -$753.9K | -$601.9K | 7.3% | -16.1% |
| Gross Margin | -3.0% | -5.4% | 5.0% | 2.3pp | -8.0pp |
| Net Margin | -77.8% | -283.8% | -448.7% | 205.9pp | 370.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.18 | $-0.25 | $-1.00 | 28.0% | 82.0% |
| Free Cash Flow | -$520.2K | -$2M | -$791.4K | 75.9% | 34.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $907.0K |
| Cost of Revenue | $934.6K |
| GROSS PROFIT | -$27.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $43.0K |
| General & Administrative | $628.3K |
| SG&A Expenses | $671.4K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $671.4K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$699.0K |
| Interest Income | $3.0K |
| Interest Expense | $10.0K |
| Other Income/Expenses | -$7.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$706.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$706.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$706.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$706.0K |
| D&A | $55.9K |
| EBIT | -$696.0K |
| EBITDA | -$640.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$706.0K |
| Depreciation & Amortization | $55.9K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $110.9K |
| Change in Working Capital | $75.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$463.7K |
| Capital Expenditure | -$56.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$56.5K |
| Net Debt Issuance | -$65.3K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$65.3K |
| FREE CASH FLOW | -$520.2K |
| Net Change in Cash | -$580.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $582.6K |
| Inventory | $341.1K |
| Other Current Assets | $913.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $384.6K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $128.3K |
| Short-Term Debt | $232.4K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $189.8K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $613.5K |
| Long-Term Debt | $34.5K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $143.6K |
| TOTAL LIABILITIES | $757.1K |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $15M |
| Retained Earnings | -$11M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $408.4K |
| Net Debt | -$600.1K |