| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $305.6K | $238.1K | — | 28.3% | — |
| Op. Income | -$673.2K | -$484.7K | — | -38.9% | — |
| Gross Margin | -38.8% | -16.9% | — | -21.8pp | — |
| Net Margin | -288.1% | -881.8% | — | 593.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.73 | $-1.75 | — | 58.3% | — |
| Free Cash Flow | -$353.0K | -$914.4K | — | 61.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $305.6K |
| Cost of Revenue | $424.0K |
| GROSS PROFIT | -$118.4K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $144.8K |
| General & Administrative | $409.9K |
| SG&A Expenses | $554.7K |
| Other Expenses | $81 |
| Operating Expenses | $554.7K |
| Cost & Expenses | $978.8K |
| OPERATING INCOME | -$673.2K |
| Interest Income | $4.0K |
| Interest Expense | $211.2K |
| Other Income/Expenses | -$207.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$880.3K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$880.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$880.3K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$880.3K |
| D&A | $81 |
| EBIT | -$669.1K |
| EBITDA | -$669.0K |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$880.3K |
| Depreciation & Amortization | $81 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $95.1K |
| Change in Working Capital | $436.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$348.5K |
| Capital Expenditure | -$4.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $4.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | $217 |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$88.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$353.0K |
| Net Change in Cash | $869.6K |