| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $752.2K | — | $715.6K | — | 5.1% |
| Op. Income | -$2M | — | -$912.1K | — | -163.8% |
| Gross Margin | -22.7% | — | -9.9% | — | -12.8pp |
| Net Margin | -617.3% | — | -92.3% | — | -525.1pp |
| EPS (Diluted) | $-3.87 | — | $-0.59 | — | -555.9% |
| Free Cash Flow | -$3M | — | -$2M | — | -41.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $752.2K |
| Cost of Revenue | $922.7K |
| GROSS PROFIT | -$170.6K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $322.8K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $93.3K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $13.6K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $93.3K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $93.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $325.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$45.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $22.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$22.4K |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$351.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$307.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $312.7K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $87.8K |
| Inventory | $159.8K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $280.1K |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $34.5K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $34.5K |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $1.2K |
| Additional Paid-In Capital | $4M |
| Retained Earnings | -$9M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | $7M |