| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $1M | $0 | -24.3% | — |
| Op. Income | -$2M | -$374.4K | -$610.0K | -311.1% | -152.3% |
| Gross Margin | 49.9% | 72.8% | — | -22.9pp | — |
| Net Margin | -633.2% | -252.9% | — | -380.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $-50.13 | $-20.93 | $-1.91 | -139.5% | -2529.9% |
| Free Cash Flow | -$444.8K | -$4M | -$146.5K | 89.7% | -203.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $511.2K |
| GROSS PROFIT | $509.3K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $15.4K |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $43.5K |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$50 |
| EPS Diluted | -$50 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $43.5K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $845.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$443.4K |
| Capital Expenditure | -$1.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1.4K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$444.8K |
| Net Change in Cash | $700.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $68.4K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $38.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $319.1K |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue | $930.4K |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $29M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $75.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $309.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $30M |
| Common Stock | $645 |
| Additional Paid-In Capital | $8M |
| Retained Earnings | -$32M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$24M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$24M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | $13M |