| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $33M | $34M | — | -2.4% | — |
| Op. Income | -$62M | -$43M | — | -43.6% | — |
| Gross Margin | 84.2% | 85.2% | — | -1.1pp | — |
| Net Margin | -208.0% | -105.0% | — | -103.0pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.29 | $-0.15 | — | -92.3% | — |
| Free Cash Flow | -$86M | -$82M | — | -3.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $33M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $76M |
| Selling & Marketing | $947.0K |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $89M |
| Cost & Expenses | $95M |
| OPERATING INCOME | -$62M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $236.2K |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$68M |
| Income Tax Expense | -$346.1K |
| Net Income from Continuing Ops | -$68M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$68M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$68M |
| D&A | $11M |
| EBIT | -$68M |
| EBITDA | -$57M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$68M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $640.7K |
| Other Non-Cash Items | -$177.7K |
| Change in Working Capital | -$27M |
| OPERATING CASH FLOW | -$74M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$639.5K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $151M |
| FREE CASH FLOW | -$86M |
| Net Change in Cash | $65M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $607M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $14M |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $655M |
| PP&E (Net) | $173M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $98M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $278M |
| TOTAL ASSETS | $933M |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $123M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $162M |
| Long-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $114M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $194M |
| TOTAL LIABILITIES | $356M |
| Common Stock | $272M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$497M |
| Treasury Stock | -$6M |
| Accum. Other Comp. Income | $809M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $577M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $577M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $933M |
| Total Debt | $87M |
| Net Debt | -$520M |