| Metric | Q2 2019 | Q1 2019 | Q2 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $30M | $31M | $25M | -1.4% | 18.8% |
| Op. Income | -$56M | -$51M | -$17M | -9.2% | -220.9% |
| Gross Margin | 78.7% | 87.7% | 85.2% | -9.0pp | -6.5pp |
| Net Margin | -194.2% | -155.4% | -53.5% | -38.8pp | -140.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.26 | $-0.21 | $-0.07 | -22.2% | -266.7% |
| Free Cash Flow | -$71M | -$76M | -$48M | 6.0% | -48.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $62M |
| Selling & Marketing | $792.7K |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $80M |
| Cost & Expenses | $86M |
| OPERATING INCOME | -$56M |
| Interest Income | $496.9K |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$59M |
| Income Tax Expense | $15.2K |
| Net Income from Continuing Ops | -$59M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$59M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$59M |
| D&A | $10M |
| EBIT | -$55M |
| EBITDA | -$46M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$59M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $73.7K |
| Other Non-Cash Items | $90.0K |
| Change in Working Capital | -$20M |
| OPERATING CASH FLOW | -$64M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | -$7M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $21.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | $4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$71M |
| Net Change in Cash | -$74M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $333M |
| Short-Term Investments | $223M |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $15M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $590M |
| PP&E (Net) | $144M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $111M |
| Long-Term Investments | $1.2K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $255M |
| TOTAL ASSETS | $845M |
| Account Payables | $20M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $104M |
| Other Current Liabilities | $139M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $159M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $164M |
| Deferred Tax Liabilities | -$164M |
| Other Non-Current Liabilities | $236M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $236M |
| TOTAL LIABILITIES | $395M |
| Common Stock | $249M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$393M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $594M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $450M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $450M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $845M |
| Total Debt | $72M |
| Net Debt | -$261M |