| Metric | FY 2018 | Prior Q | FY 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $149M | — | $72M | — | 107.1% |
| Op. Income | -$63M | — | -$72M | — | 12.1% |
| Gross Margin | 89.3% | — | 84.9% | — | 4.4pp |
| Net Margin | -37.6% | — | -139.1% | — | 101.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.25 | — | $-0.44 | — | 44.7% |
| Free Cash Flow | -$147M | — | -$129M | — | -14.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $149M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $133M |
| R&D Expenses | $167M |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $28M |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $196M |
| Cost & Expenses | $212M |
| OPERATING INCOME | -$63M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$56M |
| Income Tax Expense | $701.5K |
| Net Income from Continuing Ops | -$56M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$9.1K |
| NET INCOME | -$56M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$56M |
| D&A | $26M |
| EBIT | -$54M |
| EBITDA | -$28M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$56M |
| Depreciation & Amortization | $26M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | -$264.2K |
| Change in Working Capital | -$48M |
| OPERATING CASH FLOW | -$68M |
| Capital Expenditure | -$79M |
| Acquisitions (Net) | $850.7K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $825.4K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$79M |
| Net Debt Issuance | $4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $427M |
| FREE CASH FLOW | -$147M |
| Net Change in Cash | $280M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $481M |
| Short-Term Investments | $392.8K |
| Net Receivables | $33M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $525M |
| PP&E (Net) | $136M |
| Goodwill | $624.3K |
| Intangible Assets | $102M |
| Long-Term Investments | $21.0K |
| Tax Assets | $1.2K |
| Other Non-Current Assets | -$1.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $239M |
| TOTAL ASSETS | $763M |
| Account Payables | $49M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $77M |
| Other Current Liabilities | $93M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $147M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $240M |
| Deferred Tax Liabilities | -$240M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $304M |
| TOTAL LIABILITIES | $451M |
| Common Stock | $226M |
| Additional Paid-In Capital | $402M |
| Retained Earnings | -$287M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $373M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $311M |
| Minority Interest | $990.3K |
| TOTAL EQUITY | $312M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $763M |
| Total Debt | $63M |
| Net Debt | -$418M |