| Metric | FY 2017 | Prior Q | FY 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $72M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$72M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 84.9% | — | — | — | — |
| Net Margin | -139.1% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.44 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$129M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $72M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $61M |
| R&D Expenses | $100M |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $34M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $133M |
| Cost & Expenses | $144M |
| OPERATING INCOME | -$72M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $761.7K |
| Other Income/Expenses | -$29M |
| INCOME BEFORE TAX | -$100M |
| Income Tax Expense | $52.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$100M |
| Net Income from Discontinued Ops | $106.7K |
| Other Adjustments | -$106.7K |
| NET INCOME | -$100M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$100M |
| D&A | $12M |
| EBIT | -$100M |
| EBITDA | -$87M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$100M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $31M |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$61M |
| Capital Expenditure | -$68M |
| Acquisitions (Net) | $6M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $6M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$61M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$129M |
| Net Change in Cash | -$154M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $201M |
| Short-Term Investments | $287.6K |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $222M |
| PP&E (Net) | $119M |
| Goodwill | $624.3K |
| Intangible Assets | $97M |
| Long-Term Investments | $22.2K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$2.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $216M |
| TOTAL ASSETS | $438M |
| Account Payables | $61M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $90M |
| Other Current Liabilities | $101M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $185M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $250M |
| Deferred Tax Liabilities | -$250M |
| Other Non-Current Liabilities | $250M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $309M |
| TOTAL LIABILITIES | $494M |
| Common Stock | $195M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$231M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$21M |
| Other Equity | $10M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$58M |
| Minority Interest | $1M |
| TOTAL EQUITY | -$56M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $438M |
| Total Debt | $59M |
| Net Debt | -$142M |