| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | -$60M | $333M | -$10M | -118.0% | -515.1% |
| Op. Income | $4M | $2M | -$169.0K | 86.1% | 2466.9% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -5.0% | 0.5% | 1.3% | -5.5pp | -6.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.11 | $0.06 | $-0.00 | 90.3% | 2491.3% |
| Free Cash Flow | -$23M | $306M | $21M | -107.5% | -208.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | -$60M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | -$60M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | -$64M |
| Operating Expenses | -$64M |
| Cost & Expenses | -$64M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $107.0K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $107.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $77M |
| Change in Working Capital | -$104M |
| OPERATING CASH FLOW | -$23M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$283M |
| Sales/Maturities of Investments | $316M |
| Other Investing Activities | $7M |
| NET CASH FROM INVESTING | $40M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $25M |
| FREE CASH FLOW | -$23M |
| Net Change in Cash | $45M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $80M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$83M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.1B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$1.1B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $103M |
| Additional Paid-In Capital | $199.0K |
| Retained Earnings | $5M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $112M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $112M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$80M |