| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $74M | — | $63M | — | 18.1% |
| Op. Income | -$116M | — | -$60M | — | -93.3% |
| Gross Margin | 71.7% | — | 73.0% | — | -1.3pp |
| Net Margin | -156.9% | — | -94.7% | — | -62.1pp |
| EPS (Diluted) | $-11.17 | — | $-10.05 | — | -11.2% |
| Free Cash Flow | -$101M | — | -$22M | — | -351.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $74M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $53M |
| R&D Expenses | $54M |
| Selling & Marketing | $44M |
| General & Administrative | $72M |
| SG&A Expenses | $116M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $170M |
| Cost & Expenses | $191M |
| OPERATING INCOME | -$116M |
| Interest Income | $505.1K |
| Interest Expense | $224.4K |
| Other Income/Expenses | $185.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$116M |
| Income Tax Expense | $131.4K |
| Net Income from Continuing Ops | -$116M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$116M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$116M |
| D&A | $7M |
| EBIT | -$116M |
| EBITDA | -$109M |
| EPS | -$11 |
| EPS Diluted | -$11 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$116M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $41M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$70M |
| Capital Expenditure | -$31M |
| Acquisitions (Net) | $369.5K |
| Purchases of Investments | -$9M |
| Sales/Maturities of Investments | $52M |
| Other Investing Activities | -$287.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $12M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | -$623.9K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$558.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | -$101M |
| Net Change in Cash | -$71M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $209M |
| Short-Term Investments | $9M |
| Net Receivables | $24M |
| Inventory | $18M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $266M |
| PP&E (Net) | $59M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $752.5K |
| Long-Term Investments | $133.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $67M |
| TOTAL ASSETS | $333M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $346.3K |
| Deferred Revenue | $21M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $54M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $63M |
| Common Stock | $20.0K |
| Additional Paid-In Capital | $626M |
| Retained Earnings | -$326M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$30M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $270M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $270M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $333M |
| Total Debt | $13M |
| Net Debt | -$196M |