| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | — | $1M | — | 169.9% |
| Op. Income | -$17M | — | -$5M | — | -226.6% |
| Gross Margin | 18.6% | — | 31.7% | — | -13.1pp |
| Net Margin | -977.0% | — | -590.2% | — | -386.8pp |
| EPS (Diluted) | $-59.15 | — | $-30.10 | — | -96.5% |
| Free Cash Flow | -$8M | — | -$3M | — | -181.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $535.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | -$17M |
| Interest Income | $7.3K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$11M |
| INCOME BEFORE TAX | -$28M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$28M |
| D&A | $187.9K |
| EBIT | -$26M |
| EBITDA | -$26M |
| EPS | -$59 |
| EPS Diluted | -$59 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$28M |
| Depreciation & Amortization | $187.9K |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | -$251.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$8M |
| Capital Expenditure | -$238.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13M |
| Net Debt Issuance | -$182.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $70.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | $28M |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $695.3K |
| Inventory | $304.3K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $16M |
| PP&E (Net) | $906.4K |
| Goodwill | $941.9K |
| Intangible Assets | $739.4K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $19M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $47.5K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $696.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $24.0K |
| Additional Paid-In Capital | $52M |
| Retained Earnings | -$35M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $285.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $19M |
| Total Debt | $861.6K |
| Net Debt | -$11M |