| Metric | Q3 2019 | Q2 2019 | Q3 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $2M | $3M | 52.3% | 17.1% |
| Op. Income | -$6M | -$7M | -$6M | 16.9% | 4.8% |
| Gross Margin | 28.3% | 28.5% | -8.5% | -0.2pp | 36.8pp |
| Net Margin | -193.1% | -352.5% | -174.1% | 159.3pp | -19.0pp |
| EPS (Diluted) | $-21135.00 | $-25408.80 | $-22798.80 | 16.8% | 7.3% |
| Free Cash Flow | -$7M | -$6M | -$6M | -13.2% | -15.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $937.9K |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $578.0K |
| Other Income/Expenses | -$708.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $4.5K |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | -$166 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $278.0K |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$21.1K |
| EPS Diluted | -$21.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $278.2K |
| Stock-Based Compensation | $364.5K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $228.6K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$8.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8.7K |
| Net Debt Issuance | $115.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $102.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | $115.8K |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $695.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $18M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $19M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $953.1K |
| Deferred Revenue | $417.9K |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7M |
| Long-Term Debt | $19M |
| Deferred Revenue NC | $224.1K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $147.1K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19M |
| TOTAL LIABILITIES | $27M |
| Common Stock | $1.1K |
| Additional Paid-In Capital | $87M |
| Retained Earnings | -$95M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$7M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $19M |
| Total Debt | $20M |
| Net Debt | $12M |