| Metric | Q2 2017 | Q1 2017 | Q2 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $2M | — | 27.6% | — |
| Op. Income | -$7M | -$6M | — | -9.2% | — |
| Gross Margin | 25.4% | 30.0% | — | -4.6pp | — |
| Net Margin | -303.9% | -330.4% | — | 26.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $0.00 | — | NaN% | — |
| Free Cash Flow | -$5M | -$7M | — | 27.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $557.3K |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | -$36.1K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $143.8K |
| Other Income/Expenses | $94.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$7M |
| Income Tax Expense | $9.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$7M |
| D&A | $371.5K |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $371.5K |
| Stock-Based Compensation | $95.3K |
| Deferred Income Tax | $89.7K |
| Other Non-Cash Items | $23.1K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$390.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$390.4K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | $878.7K |