| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $29M | $36M | $37M | -19.5% | -20.2% |
| Op. Income | $392.0K | $7M | $18M | -94.3% | -97.8% |
| Gross Margin | 57.6% | 69.7% | 97.7% | -12.1pp | -40.2pp |
| Net Margin | 2.1% | 14.5% | 35.0% | -12.4pp | -32.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | $0.33 | $0.81 | -88.5% | -95.3% |
| Free Cash Flow | $775.0K | $13M | $15M | -94.2% | -94.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $347.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | $392.0K |
| Interest Income | $35M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $392.0K |
| Income Tax Expense | -$218.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $610.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $610.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $610.0K |
| D&A | $723.0K |
| EBIT | $392.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $347.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | $392.0K |
| Interest Income | $35M |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $392.0K |
| Income Tax Expense | -$218.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $610.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $610.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $610.0K |
| D&A | $723.0K |
| EBIT | $392.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $610.0K |
| Depreciation & Amortization | $723.0K |
| Stock-Based Compensation | $286.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | $787.0K |
| Capital Expenditure | -$12.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$3.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $145M |
| Other Investing Activities | $14M |
| NET CASH FROM INVESTING | $158M |
| Net Debt Issuance | -$94M |
| Common Stock Repurchased | -$70.0K |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | -$154M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$252M |
| FREE CASH FLOW | $775.0K |
| Net Change in Cash | -$93M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $30M |
| Short-Term Investments | $100.0K |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $31M |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $73M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $3.5B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $143M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.8B |
| TOTAL ASSETS | $3.8B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $26M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.3B |
| Long-Term Debt | $26M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$438.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $48M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.4B |
| Common Stock | $217M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $275M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$53M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $439M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $439M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.8B |
| Total Debt | $75M |
| Net Debt | $45M |