| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $37M | $37M | $33M | 1.1% | 11.5% |
| Op. Income | $13M | $18M | $14M | -27.0% | -9.3% |
| Gross Margin | 87.6% | 97.7% | 100.7% | -10.2pp | -13.1pp |
| Net Margin | 25.4% | 35.0% | 31.4% | -9.6pp | -6.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.59 | $0.81 | $0.66 | -27.2% | -10.6% |
| Free Cash Flow | $12M | $15M | $11M | -19.0% | 5.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $37M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $33M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $278.0K |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $24M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $34M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $37M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $33M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $278.0K |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $24M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $34M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $734.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $943.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$38.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $33M |
| Other Investing Activities | -$19M |
| NET CASH FROM INVESTING | $12M |
| Net Debt Issuance | $293M |
| Common Stock Repurchased | -$65.0K |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | -$323M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$33M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $38M |
| Short-Term Investments | $798M |
| Net Receivables | $76M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $911M |
| PP&E (Net) | $32M |
| Goodwill | $73M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $3.0B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $67M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.2B |
| TOTAL ASSETS | $4.1B |
| Account Payables | $23M |
| Short-Term Debt | $405M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.7B |
| Long-Term Debt | $405M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$405M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $25M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.7B |
| Common Stock | $216M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $276M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$62M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $430M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $430M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.1B |
| Total Debt | $837M |
| Net Debt | $799M |