| Metric | Q4 2013 | Q3 2013 | Q4 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $30.9K | $26.0K | $0 | 19.0% | — |
| Op. Income | -$21.9K | $88 | -$65.5K | -25027.3% | 66.5% |
| Gross Margin | -20.8% | 32.4% | — | -53.3pp | — |
| Net Margin | -72.5% | -1.6% | — | -70.9pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | $0.00 | $-0.02 | -4100.0% | 75.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30.9K |
| Cost of Revenue | $37.4K |
| GROSS PROFIT | -$6.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $15.5K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $15.5K |
| Cost & Expenses | $52.9K |
| OPERATING INCOME | -$21.9K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | -$6.6K |
| Other Income/Expenses | -$494 |
| INCOME BEFORE TAX | -$22.4K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$22.4K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$22.4K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$22.4K |
| D&A | $3.1K |
| EBIT | -$22.4K |
| EBITDA | -$19.4K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.4K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $22.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $24.1K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $189.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $189.8K |
| TOTAL ASSETS | $213.9K |
| Account Payables | $521.5K |
| Short-Term Debt | $484.7K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$482.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $524.1K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $40.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $40.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $564.1K |
| Common Stock | $171.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1M |
| Retained Earnings | -$2M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$350.3K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$350.3K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $213.9K |
| Total Debt | $524.7K |
| Net Debt | $523.3K |